Comenius
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Scrisoare de intentie

2 posters

Comenius :: Grupe :: B2

Go down

Scrisoare de intentie Empty Scrisoare de intentie

Post  Pop Claudia Sat Dec 05, 2009 8:37 pm

Am gasit o chestie interesanta legata de scrisoarea de intentie - 3 modele, in functie de domeniul in care o persoane vrea sa lucreze: pentru companii private si medii de lucru informale, pentru medii formale (ex. banci, companii de stat) cu grad mare de responsabilitate si pentru un post managerial. Ma gandeam sa fac o comparatie intre cele 3 modele.
Postez cele 3 modele si daca aveti pareri legate de ele, va rog sa le postati.

Primul model de scrisoare de intentie

Stimate Domnule/Doamna,

Va adresez aceasta scrisoare de intentie ca raspuns la anuntul dumneavoastra pentru postul vacant pe care il aveti in institutie.

Am absolvit Facultatea de Adminstratie si Afaceri, Universitatea din Bucuresti si consider ca in anii de studentie am acumulat multe cunostinte in drept, economie, management, marketing si finante. Astept cu nerabdare sa pun in practica aceste cunostinte, combinate cu abilitati utile domeniului si, implicit, jobului dvs.

Sunt o persoana dinamica, cu aptitudini foarte bune de comunicare, dobandite in experienta mea (de promoter), responsabila, hotarata, interesata in perfectionarea profesionala in domeniul economic. Imi doresc sa am sansa de a lucra in compania dumneavoastra, unde as putea sa-mi pun in evidenta capacitatile intelectuale si experienta acumulata (conform CV anexat) pentru a indeplini sarcinile si scopurile organizatiei, cat si pentru dezvoltarea carierei mele.

Daca veti considera ca motivatia si calificarea mea sunt oportune pentru obtinerea unui loc in cadrul companiei dumneavoastra, sunt disponibil in orice moment pentru a fi contactat in vederea discutarii detaliilor unei posibile colaborari.

Va multumesc,
Prenume Nume.

Al doilea model de scrisoare de intentie

Stimate Domnule/Doamna,

Subsemnatul, Prenume Nume, am luat la cunostinta cu interes de posibilitatile pe care le ofera compania dumneavoastra. Animat de dorinta de a reusi, de ambitie, tenacitate si optimism, supun atentiei dvs. candidatura mea in vederea obtinerii postului de Analist vanzari.

Am beneficiat de o pregatire universitara si de o experienta in vanzari acumulata in cadrul SC XYZ SRL si sunt pregatit pentru un parteneriat fructuos prin care veti avea la dispozitie avantajele formarii mele teoretice si pe cele ale unei semnificative experiente de care dispun in domeniul vanzarilor. Documentandu-ma asupra activitatilor derulate de firma dvs., am constatat cu satisfactie ca profilul si realizarile acesteia corespund pe deplin aspiratiilor si nevoilor mele.

Acesta este motivul pentru care imi permit sa apreciez ca dorinta mea de afirmare, entuziasmul, tenacitatea, fidelitatea si pasiunea mea pentru reusita totala (atingerea obiectivelor) sunt numai cateva din trasaturile pe care voi fi onorat sa le pun la dispozitia unei echipe tinere si dinamice.

Oportunitatea unei discutii despre cum ar putea fi folosite cunostintele si priceperea mea in avantajul companiei dvs. ar fi binevenita.

Cu deosebita consideratie,
Prenume Nume

Al treilea model de scrisoare de intentie

Stimat(a) Domn/Doamna

Va prezint candidatura mea pentru postul de care am luat la cunostinta cu interes prin intermediul anuntului aparut pe site-ul Myjob. Pe parcursul intregii mele activitati profesionale (conform CV anexat) am avut ocazia sa imi valorific cu succes calitatile manageriale de decizie si actiune.

Am dezvoltat activitatea de organizare de evenimente si m-am ocupat, in acelasi timp, de prezentarea companiei atat in fata unui public larg, cat si in fata divesilor clienti. Consider ca satisfactia clientului este cel mai important lucru al unei afaceri si am reusit sa impun echipei mele aceasta orientare. Am in subordine o echipa pe care am reorganizat-o si am instruit-o. Conceperea si administrarea bugetului proiectului au reprezentat doua dintre responsabilitatile mele, avand ca principal scop gestionarea eficienta a resurselor financiare si controlul costurilor.

Doresc sa pun un accent deosebit pe importanta pe care o acord muncii mele si pe scopul declarat de a obtine rezultate masurabile. Capacitatea de a gasi solutii si de a ma adapta diverselor situatii de munca, precum si importanta acordata oferirii unor servicii de calitate reprezinta atuuri suplimentare ale pregatirii mele profesionale. Nu in ultimul rand mentionez foarte buna cunoastere a limbii engleze si faptul ca am absolvit o facultate cu specialitatea ''x'' si in prezent urmez cursurile de master ''X Y Z''.

Doresc sa va multumesc pentru timpul si interesul acordat candidaturii mele si sunt convins ca in cadrul unui interviu va puteti convinge de calitatile profesionale mentionate mai sus.

Cu deosebita consideratie,
Prenume Nume.
Pop Claudia
Pop Claudia

Posts : 29
Reputation : 3
Join date : 2009-10-22
Age : 31
Location : Zalau

Back to top Go down

Scrisoare de intentie Empty Re: Scrisoare de intentie

Post  Pop Claudia Tue Dec 08, 2009 3:32 pm

Am comparat stilul (formal sau mai putin formal) in care este scrisa fiecare scrisoare. Daca aveti ceva idei interesante, postati-le.
Pop Claudia
Pop Claudia

Posts : 29
Reputation : 3
Join date : 2009-10-22
Age : 31
Location : Zalau

Back to top Go down

Scrisoare de intentie Empty Re: Scrisoare de intentie

Post  Lazea Dacian Wed Dec 09, 2009 8:28 pm

salut Very Happy după câte se vede, prima scrisoare este cea mai formală, asta ar fi utilă dacă te angajezi undeva la stat sau ceva de genu', nu? pentru că acolo trebuie ceva mai sobru...
a doua este deja mai relaxată, totuşi politicoasă şi care este mai adecvată firmelor mai serioase... zic...
voi ce mai ziceţi?

Lazea Dacian

Posts : 8
Reputation : 0
Join date : 2009-10-22
Age : 31
Location : Zalău

Back to top Go down

Scrisoare de intentie Empty Re: Scrisoare de intentie

Post  Sponsored content


Sponsored content


Back to top Go down

Back to top


Comenius :: Grupe :: B2

 
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum