Linux sau Windows?

Go down

Linux sau Windows? Empty Linux sau Windows?

Post  Luca Alin on Wed Oct 28, 2009 12:00 pm

Cred ca de cand ma stiu Windowsul e cel mai popular sistem pe operare si desigur cel mai utilizat. Totodata, acesta e destul de fragil, se strica repede, da tot felul de erori, consuma destul de multe resurse ( zic eu ). In aceste conditii acesta concureaza cu Linux-ul, care pe langa faptul ca are nevoie de mai putine resurse - deci nu e atat de pretentios, ofera o interfata grafica mult mai atractiva si o gama larga de softuri ( toate gratuite ) - Marele avantaj? - > Fata de Windows, Linux e gratuit si dispune de actualizari periodice! Dezavantaje? ->In randul elevilor mai ales Linux este foarte putin utilizat si ... tre sa sti ceva mai mult decat sa apesi Control+Alt+Delete ca sa-l utilizezi.

Voi ce parere aveti despre Linux si Windows? Ce folositi? Care e preferatul vostru? Ati incercat vreodata Linux ( Windows sigur ati incercat ) ?

Astept parerile voastre!
maestrujedi

Administrator
Administrator

http://comeniusforum.cnszalau.ro

Back to top Go down

Linux sau Windows? Empty Re: Linux sau Windows?

Post  Agoston Szilagyi on Wed Oct 28, 2009 4:16 pm

Şi eu folosesc mult mai mult Windows-ul, dar îmi place mai mult Linux-ul. Folosesc cam de un an şi Linux-ul, paralel cu Windows, dar mai trebuie să învăţ mult, pentru că nu prea mă pricep la el.
Agoston Szilagyi
Agoston Szilagyi

Back to top Go down

Post  Craciunas Alexandru on Wed Oct 28, 2009 7:46 pm

Nu am incercat inca Linux desi am auzit multe despre el si ca mai mult ar fi pentru progamatori. Deocamdata Windows XP e bun pt mn daca nu am timp sa invat Linux Very Happy. Btw ce crede-ti despre Windows 7? am vazut multe betauri tot mai complete lansate in ultimul timp dar deocamdata nu se merita sa ti-l pui pe pc desi e ca un vista mai complicat Razz

Craciunas Alexandru
Global Moderator
Global Moderator

http://www.myspace.com/linkin_inside

Back to top Go down

Post  Agoston Szilagyi on Wed Oct 28, 2009 10:13 pm

Nu ştiu, de unde ai auzit, că nu merită să-l pui pe pc. Am trei prieteni, care folosesc Win 7, şi numai lucruri bune am auzit de la ei. De exemplu se reglează automatic identificând caracteristicile pc-ului. Adică: dacă ai o placă video mai slab, nu foloseşte atătea efecte vizuale etc. Identifică singur componentele pc-ului şi-şi instalează singur hardwer-urile. Eu spun că merită să-l foloseşti.
Agoston Szilagyi
Agoston Szilagyi

Back to top Go down

Post  Craciunas Alexandru on Thu Oct 29, 2009 6:45 pm

Poate... cu un PC mai bun o sa-l incerc, dar nu are rost pentru ca stiu ca va folosi multe resurse si imi va ingreuna munca pe calculator. Se adapteaza el la calculatorul tau dar tot foloseste o groaza de resurse si iti trebuie un pc cat de cat bun, ceva mai nou pentru el.
Am auzit multe despre el si ce poate face si e interesant, cand o sa am ocazia o sa-l incerc totusi.

Craciunas Alexandru
Global Moderator
Global Moderator

http://www.myspace.com/linkin_inside

Back to top Go down

Linux sau Windows? Empty Linux

Post  Ortan Sebi on Sat Nov 07, 2009 1:57 am

Ubuntu fan here! Cool Dupa o durata indelungata de folosire a Wingozului am hotarat sa pasesesc spre Linux si ca orice incepator m-am lovit cu capu de stanca si am revenit la Windows (asta fiind in urma cu cativa ani). Dar dorinta de a-l parasi nu m-a lasat si am avut si alte incercari. In prezent folosesc Ubuntu ( de vre-un an , doi ) si mi se pare aproape indispensabil. Daca chiar am nevoie de aplicatii din Windows folosesc Wine'u (programel pentru rulat executabile sub Linux, dar cu buguri numeroase cand vine vorba de rulat o aplicatie) sau un Windows emulat (cu VirtualBox sau VMware Workstation).
Mi se pare ca Ubuntu este potrivit si pentru un utilizator obisnuit, care asculta muzica, se uita la filme, vorbeste pe Messenger, navigheaza pe Internet. In plus este stabil, sigur si GRATIS. Dar cum sa va despartiti de ceva asa uzual ca Windowsul? Ei bine, cu un pic de vointa nu este un pas atat de greu de facut.

Force yourself to use your brain-
The only way to gain
Ortan Sebi
Ortan Sebi

Back to top Go down

Post  Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Back to top