Despre subiecte...

Comenius :: Grupe :: A1

Page 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Go down

Despre subiecte... - Page 5 Empty Re: Despre subiecte...

Post  Culda Paula on Sat Nov 28, 2009 7:22 pm

am pus cap la cap ideile si am facut chestionarul. cei care aveti nevoie de el sa mi'l cereti va rog:D
Culda Paula
Culda Paula

Back to top Go down

Post  Totos Dorottya on Sat Nov 28, 2009 8:35 pm

Am doua intrebari pe care le-am mai putea adauga....Poate ar trebui sa le reforumam putin, dar sunt acceptabile

Care sunt obligatiile care va cauzeaza mai multe probleme?
Daca ar fi cazul ce drepturi va-ti dori in afara de cele pe care le aveti acum ca angajator?
Totos Dorottya
Totos Dorottya

Back to top Go down

Post  Chirila Madalina on Tue Dec 01, 2009 2:47 pm

Florin...printre hartiile de la sora ta cu tipurile de firme ..nu este si ceva despre persoana fizica autorizata-P.F.A si asociatie familiala A.F? Very Happy

Global Moderator
Global Moderator

Back to top Go down

Post  Chirila Madalina on Wed Dec 02, 2009 5:22 pm

Tipuri de firme care pot fi infiintate in Romania

Tipurile de firme care pot fi infiintate in Romania sunt urmatoarele:

Societatea pe acţiuni “S.A”

• Este forma reprezentativă a societăţilor de capitaluri;
• Caracteristic pentru această societate este numărul mare de acţionari, care, de cele mai multe ori, nici nu se cunosc între ei;
• Este cea mai complexă, mai evoluată dintre formele juridice de societate;
• Este adecvată pentru afaceri de mari dimensiuni, care absorb capitaluri considerabile;
• Datorită numărului mare de acţionari ţi valorea mare a capitalului social, funcţionează pe principiul separaţiei puterilor;

Caracteristici
a) Acţionarii răspund limitat pentru obligaţiile sociale;
b) Pentru înfiinţarea societăţii este nevoie de minim doi acţionari;
c) Firma are o denumire proprie, distinctă de a altor firme şi va fi insoţită de menţiunea “S.A”;
d) Actele constitutive ale societăţii sunt contractul de societate şi statutul care pot fi redactate şi sub forma unui înscris unic, denumit act constitutiv;
e) În funcţie de modul de asigurare a capitalului social, aceasta se poate constitui:
1) prin subscriere integrală şi simultană a capitalului social de către semnatarii actului constitutiv;
2) prin subscripţie publică, caz în care capitalul este asigurat şi de alte persoane decât cele care au iniţiat înfiinţarea societăţii;
f) Limita minimă a capitalului social este de 90.000 lei;
g) Capitalul este divizat in fracţiuni egale ca valoare, de minimum 0,10 lei, numite acţiuni.Acestea pot fi nominative (când indică titularul acţiunii), sau la purtător (când titularul nu este nominal indicat);

Societatea in comandită pe acţiuni “S.C.A”

• Face parte din categoria societăţilor de capitaluri;
• Are două categorii de acţionari: comanditaţi şi comanditari;
• Are capitalul social divizat pe acţiuni;

Caracteristici
a) Pentru înfiinţarea societăţii este nevoie de minim doi acţionari;
b) Actele constitutive ale societăţii sunt contractul de societate şi statutul care pot fi redactate si sub forma unui inscris unic, denumit act constitutiv;
c) Se poate constitui atât simultan cât şi sub forma continuantă;
d) Firma are o denumire proprie, distinctă de a altor firme şi va fi insoţită de precizarea “societate în comandită pe acţiuni”, scrisă în întregime;
e) Se supune dispoziţiilor legale incidente societăţii pe acţiuni cu privire la capitalul social, divizarea acestuia, felurile acţiunilor, emiterea de obligaţiuni, adunările generale, cenzori
f) Administrarea societăţii se poate organiza în exclusivitate după regulile sistemului unitar;
g) Administratorii pot fi desemnaţi numai din rândul acţionarilor comanditaţi

Societatea in nume colectiv

• Este cea mai veche dintre formele de societate;
• Reuneste, de regula, un numar mic de persoane, a caror asociere este intemeiata pe relatiile dintre ele, pe increderea reciproca ce si-o acorda;
• Este adecvata pentru afaceri de mici dimensiuni, de familie.

Caracteristici:
a) Raspunderea asociatilor este nelimitata;
b) Denumirea societatii cuprinde, in mod obligatoriu, numele a cel putin unuia dintre asociati, insotit de sintagma “ societate in nume colectiv” scrisa in intregime, nu abreviat.
c) Actul constitutiv al societatii, semnat de toti asociatii, este contractul de societate, incheiat in forma autentica;
d) Capitalul social este divizat in parti de interes.Legea nu impune o limita minima a capitalului social. El va fi varsat integral la data constituirii societatii si se compune din:
1. aporturi in numerar, cu character obligatoriu
2. aporturi in natura, constand in bunuri cu valoare economica
3. creante, caz in care asociatul va ramane raspunzator pentru societate pana la incasarea de catre aceasta a valorii creantei aportate de el.
e) Asociatii se pot obliga la prestatii in munca cu titlu de aport social, a caror valoare nu poate fi insa cuantificata in capitalul social ci doar in impartirea beneficiilor si a activului social;
f) Deciziile societatii se adopta cu votul asociatilor reprezentand majoritatea capitalului social, cu exceptia celor care privesc modificarea actului constitutiv sau revocarea administratorilor, pentru care este necesar acordul tuturor asociatilor.
g) Administarea societatii poate fi atribuita unuia sau mai multor administratori, asociati sau neasociati, personae fizice sau juridice.Daca sunt mai multi administratori, in actul constitutive se va reglementa daca acestia sunt obligate sa lucreze impreuna sau separate.
h) Asociatii au obligatia de a nu face concurenta societatii, fiindu-le interzisa calitatea de asociat cu raspundere nelimitata intr-o alta societate cu obiect similar sau concurrent; au, de asemenea, obligatia de a nu efectua operatiuni in acelasi fel de comert sau intr-unul asemanator;
i) Societatea se dizolva daca, urmare a falimentului, incapacitatii, excluderii sau retragerii unuia dintre asociati, numarul acestora s-a redus la unul singur si acesta nu decide transformarea societatii in societate cu raspundere limitata cu unic asociat sau, in cazul decesului, in lipsa prevederilor in actul constitutive de continuare a societatii cu mostenitorii.

Societatea in comandita simpla

Caracteristici:

a) Sunt prezenti in cadrul societatii doua categorii de asociati: , comanditari si comanditati, suportul asocierii lor il reprezinta increderea; numarul minim de asociati este de doi; desi legea nu plafoneaza numarul maxim, de regula acesta este mic;
b) Denumirea societatii cuprinde, in mod obligatoriu, numele a cel putin unuia dintre comanditati, insotit de mentiunea “societate in comandita simpla” scrisa in intregime.
c) Actul constitutiv al societatii este contractul de societate, incheiat in forma autentica
d) Nu are o limita minima a capitalului social, garantia creditorilor fiind prioritar data de asociati, nu de valoarea capitalului social. Aporturile asociatilor la capitalul social sunt similare cu cele de la societatea in nume colectiv;
e) Asociatii comanditati se pot oblige de prestatii in munca cu titlu de aport social, a caror valoare nu poate fi insa cuantificata in capitalul social cid oar in impartirea beneficiilor si a activului social;
f) Deciziile societatii sunt luate de asociatii reprezentand majoritatea absoluta a capitalului social, cu exceptia celor referitoare la modificarea contractului de societate si la revocarea administratorilor.Votul se exercita in mod direct proportional cu participarea asociatilor la capitalul social.
g) Dreptul de a administra societatea il au numai asociatii comanditati; comanditarilor li se recunoaste dreptul de a realize in numele societatii numai anumite operatiuni, incredintate de reprezentantii acesteia prin procura inscrisa in registrul comertului.
Raspunderea nelimitata si solidara a asociatilor imprima societatilor de personae o serie de trasaturi comune, specifice:
1. Numai in cazul acestora denumirea va cuprinde, in mod obligatoriu, numele a cel putin unuia dintre asociati, respective a unuia dintre comanditati, si numai in cazul acestora denumirea va fi insotita de precizarea formei juridice a societatii, scrisa in intregime.
2. Asociatii se pot oblige la prestatii in munca cu titlul de aport social, a carui valoare nu poate fi cuantificata in capitalul social ci doar in impartirea beneficiilor si a activului social.
3. Numai in cazul acestora legea nu impune o valoare minima a capitalului social.

asta e ce am avut eu si Roxana de facut Very Happy

Global Moderator
Global Moderator

Back to top Go down

Post  Pop Iulia on Wed Dec 02, 2009 10:26 pm

Deci un fel de "asta trebuie pus in portofoliu"?
Bun. O sa ma ocup.
Voiam doar sa va anunt ca maine nu cred ca ajung la proiect si daca va rog sa o anuntati si pe doamna profesoara (asta daca nu vede dansa Razz ) si ca imi cer scuze :-s
Pop Iulia
Pop Iulia

Back to top Go down

Post  Culda Paula on Thu Dec 03, 2009 5:47 pm

iulia vezi ca am mai modificat cate ceva la portofoiul azi la intalnire. iti aratam noi:P
Culda Paula
Culda Paula

Back to top Go down

Post  Turcas Catalina on Tue Dec 08, 2009 9:52 pm

Nu am primit nici un raspuns de la nici o firma de tip SNC! ... se pare ca avem o problema!
Ce ar trebui sa facem?... o solutie ar fi mergem in Cluj... daca are cineva drum in colo si timp sa intrebe...stiu eu daca aveti rude sau ceva acolo ca sa fie mai usor....iar alta solutie ...scriem ce avem la firme de tip SNC fara interviu!
Ce sa facem?

Dance Crew Admin
Dance Crew Admin

http://www.myspace.com/aleapico      http://twitter.com/BgirlPic

Back to top Go down

Post  Culda Paula on Tue Dec 08, 2009 9:57 pm

am vorbit cu doamna profesoara ora trecuta si am ajuns la concluzia ca daca nu gasim...asta e ...nu punem interviul...
dar asta mai putem discuta si joi cand ne vedem.Smile
Culda Paula
Culda Paula

Back to top Go down

Post  Pop Iulia on Tue Dec 08, 2009 10:00 pm

ce ati modificat?Very Happy
Pop Iulia
Pop Iulia

Back to top Go down

Post  Pop Iulia on Tue Dec 08, 2009 10:02 pm

scuze pt scurta absenta...nu a mers site-ul Razz si pana acuma nu am verificat sa vad daca si-a revenit
Pop Iulia
Pop Iulia

Back to top Go down

Post  Turcas Catalina on Tue Dec 08, 2009 10:04 pm

Ok...

Dance Crew Admin
Dance Crew Admin

http://www.myspace.com/aleapico      http://twitter.com/BgirlPic

Back to top Go down

Post  Culda Paula on Tue Dec 08, 2009 10:05 pm

am mai scos din chestiile alea ca erau tare multe...au facut fetele pentru tipuri de firme ceva mai scurt:D o sa vezi joi.
Culda Paula
Culda Paula

Back to top Go down

Post  Sponsored content

Sponsored content

Back to top Go down

Page 5 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5

Back to top

Comenius :: Grupe :: A1